CHOVATELSKÁ STANICE ČINČIL JIHOAMERICKÝCH, KŘEČKŮ SYRSKÝCH A KŘEČÍKů DŽUNGARSKÝCH

Kočka a blechy

14. dubna 2013 v 9:24 | Betty |  KOČKA

Kočka a blechy


V červenci 2009 nám známá přivezla od paní z Prahy koťátko - kočičku. Koťátko nejenom, že nebylo rasy, kterou jsme chtěli, ale kříženec křížence nevím čeho, což by nám ještě tak nevadilo jako to, že byla kočička celá zablešená a se svrabem v uších. Měla na sobě tak od 30-60 blech. Už jsme měli doma jedno koťátko, na které půlka blech hned přeskákala a nakonec přeskákala i na psa, který byl přes léto venku. Když jsem to oznámila paní z Prahy, tak mi bylo řečeno, že od ní blechy nejsou, že na ni naskákaly asi v autě u známé a o svrabu v uších také nic neví, že její kočky jsou zdravé. Vzhledem k tomu, že my jsme do té doby blechy doma nikdy neměli, ani psy co jsme měli dříve jsme nikdy nemuseli nijak odblešovat ani jsem nevěděla jaké prostředky se na to používají a co mám dělat když je zvířátko takto zablešené.

Jako první mi známá co kočičku převážela poradila vykoupat ji v antiparazitiku - Orthosanu, který se vyrábí i pro lidi. Nyní ovšem tento přípravek už označují jako pro psy a ne pro kočky. Nevím ovšem proč, protože kočkám nijak neublížil. Každopádně tolik mrtvých blech kolik na kočičce bylo jsem v životě neviděla. Pak mi poradili koupit antiparazitní obojky. Koupili jsme obojky pro psa i pro kočky několika firem a jediný který alespoň na nějakou dobu účinkoval byl v té době Killtix. Ostatní skoro vůbec nezabraly. Bohužel blechy stále vytrvávaly a rozlezly se nám kompletně po bytě ve dvou místnostech kde fungovaly kočky. Takže obojky jsem při takovémto přemnožení vyloučila. Takže jsme koupili přístroj do zásuvky, který měl odpuzovat i blechy. Blechy se na čas stáhly, ale pak si na to zvykly a opět se rozlezly. Kočky jsme pak často koupali v Orthosanu, který tedy zabíral, ale o vajíčkách a larvách po bytě jsme zatím nevěděli. Zvířata stále měla blechy a pes jak se škrábal mu na zadku skoro úplně vylysala srst. Pak nám poradili koupit postřik či pipetu Frontline. To jsme zakoupili a psa jsme blech definitivně zbavili. Kočky jsme občas postříkali, ale ty se spreje hrozně bály, proto jsme koupili raděj pipety.

Toto trvalo asi třičtvrtě roku než koťátka vyrostla a teď už dospělému kocourovi a kočce se narodila koťátka. Stále jsme se blech nemohli pořádně zbavit. Narozená koťátka jsme ale koupat nemohli a blechy koťátka musely hrozně kousat a ona ještě nebyla schopná se škrábat. Takže jsme je ručně zabíjeli a jak trošku povyrostla, tak jsme je koupali v lehčím roztoku Orthosanu. Pak jsme konečně přišli na pudr Bolfo. Než odešla koťátka z domova tak jsme je raděj několikrát vykoupali a zapudrovali Bolfem. Dle zpráv od nových majitelů žádné koťátko nepřenoslo blechy jinam.

Vše se dalo nějak vyřešit, ovšem jak jsme kočky začaly pudrovat Bolfem, blechy masivně umíraly a nemohly už pít krev z koček, takže přesedlaly na můj chov křečků. Činčil se díky srsti ani nedotkly. No a když jsem začala pudrovat i křečky, začaly napadat mne, přítele ne. Už od mala mám problém, že všichni paraziti jdou po mne jako po bonbónu a blechy nyní nebyly vyjímkou. Měla jsem naprosto poštípané nohy, které mne svěděly tak, že se nedalo ani v práci vydržet se neškrábat a v noci jsem se nevyspala. Nejdříve jsem na nohy stříkala odpuzovače proti komárům a klíšťatům, tak se blechy pustili do rukou a zad. Tak jsem se stříkala celá, ale časem to blechám přestalo vadit a kousaly mne i tak. Pak jsem se omývala Orthosanem pro lidi a děti , který je proti vši dětské. Ten sice pomohl, ale ne na celou noc. Takže noc byla klidná, ale ráno opět štípance. Takže jsem pak ze zoufalství na sebe stříkala Frontline a když ani ten nezabral tak jsem už kvůli tomu tak brečela, že jsem na sebe z ještě většího zoufalství stříkala Biolit. Ten jediný zabral a blechy mne konečně nechaly vyspat.

Konečně jsem došli na to, že takhle to dál nejede a vyhodili jsme všechny koberce, křesla, deky, prostěradla a matrace. Prostě vše kde by blechy mohly být i když jsme je do té doby stříkaly všemi těmi přípravky, nezbylo nic než je vyhodit, protože vajíčka a larvy v nich prostě byly a díky nim jsme se těch blech celkem 2 roky nemohli zbavit. Pak už stačilo jen opakovaně odblešovat kočky a bylo po blechách. Po 2 letech jsme se jich konečně zbavili!

Proto pokud se u vás vyskytnou blechy, na nic nečekejte a vemte vše kde se mohou blechy usadit a dejte to daleko od jejich dosahu, třeba na půdu, do sklepa, prostě tam, kam se blechy nedostanou a nenakladou do nich vajíčka, abyjste je pak nemuseli vyhodit. Nejlepší přípravek, který fungoval a zabíjel blechy co tedy doporučuji i pro malá koťátka je pudr Bolfo, šampón Ortosan(i když je teď jakoby jen pro psy) a pipety Frontline. Obojky bych používala jen proti tomu, aby zvíře blechy nechytilo. Pokud je již chytí, tak zase tolik neúčinkují. Nevím tedy jestli vymysleli novou řadu obojků co působí více, ale ty co se prodávaly dříve bych opravdu použila jen jako ochranu, ale ne k léčbě.

Teď je rok 2013 a už rok a něco jsem tady zase jako dřív neviděla žádnou blechu na jediném zvířeti. Jsem opravdu ráda, že je po hororu a než si vezmu někdy v životě nějakou kočku, tak první co udělám je, že ji preventivně odbleším, protože toto už nikdy nechci zažít!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mablaha Mablaha | Web | 19. ledna 2018 v 17:08 | Reagovat

Moc hezký web!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.