CHOVATELSKÁ STANICE ČINČIL JIHOAMERICKÝCH, KŘEČKŮ SYRSKÝCH A KŘEČÍKů DŽUNGARSKÝCH

Akvárium

5. března 2010 v 17:32 |  AKVÁRIUM a JEZÍRKO

Jak založit akvárium:

1.krok - Nádrž

1.krok

Akvárium si lze objednat na míru i s podstavcem v příslušném obchodě. Podstavec pro menší akvária lze vytvořit i z různých skříněk,ale podstatné je,že nesmí být na tenkých nožkách,ale celoplošných a musí mít desku uprostřed až k zemi,aby se deska neprohnula a akvárium se nezřítilo. Nejbezpečnější je kovová konstrukce.počítejte s tím,že koupě akvária se stojanem je polovina částky peněz na pořízení. Dále musíme uvážit to,že pokud bydlíme v bytě,musíme počítat s tím,jestli naše podlaha unese například 200 litrové (kilové) akvárium ve kterém bude například 10 kilo písku a 5 kilo dekorace.

Nové akvárium nejdříve umyjeme, ale pokud možno ne saponáty,protože mohou zůstat stopy vevnit a potom se smísí s vodou a mohou ohrozit život ryb. Pod akvárium doporučuji použít polystyrénovou desku pro vyrovnání nerovností, protože pod dvěstělitrovým akváriem nám i malé zrnko písku může způsobit prasknutí, které nemusí nastat hned, ale třeba až za pár let.Akvárium by mělo stát bokem k oknu, nejlepe ve stínu zdi. Jakékoliv světlo vnikající z okna do akvária bude tvořit nános řas,což je nežádoucí.

2.krok - Pozadí

2.krok

Pozadí - tapeta se lepí na zadní část akvária. Můžeme ale také vytvořit svou tapetu z polystyrenu a cementu. Jak na to zde:

Také můžeme udělat pozadí z kamenu a břidlic,ale to velmi zvětší váhu akvária! Pozadí se dá ale také koupit. Bohužel je to velmi drahá záležitost,ale efekt je úžasný.

3.krok - Dno

3.krok


Na dno je vhodné použít křemičitý písek o zrnitosti kolem pěti milimetrů. Neměly by zde být žádné ostré kameny, protože by se o ně mohly ryby poranit. Písek, ať už zakoupený v akvaristice a nebo donesený z přírody, se musí proprat a převařit. Sypeme jej do akvária pomalu a ne zvýšky. Pokud používáme jemný písek,tak je vždy lepší koupit skořicový a ne bílý,protože ten barví a stále by zakaloval vodu. Navíc při klasickém osvětlení má skořicový písek stejně bílý efekt.

4.krok - Dekorace a rostliny

4.krok

Nyní doporučuji napustit si část předem odstáté vody. Já nemusím nemusím vodu chemicky upravovat, jinak doporučuji vodu ošetřit nějakým přípravkem proti chloru např. Aquatan od Sery. Pokud jsme dobře proprali písek,tak bude voda čistá bez kalu. Napustíme tedy část vody (asi tak jednu pětinu) a nyní můžeme na dno naaranžovat dekorační předměty jako jsou velké kameny ze kterých je dobré udělat skalky kam se ryby rády ukrývají a také kořeny, které vypadají přírodně. Pro dekorace platí, že by dekorační předměty jako kameny, jeskyně a podobně neměly mít ostré hrany, aby nedošlo k poranění ryb. Přinesené kameny a kořeny ať už z z přírody nebo z obchodu se musí taktéž umýt a vyvařit. Kořeny musíme vyvářet dokud nepřestanou pouštět nahnědlou barvu do vody. Kameny, pokud nám při převařování zezelenají,tak je nemůžeme v akváriu použít, protože do vody vypouštějí spoustu železa. Nepoužívíme pískovcové kameny.

Rostliny zásadně kupujeme v obchodě,protože jakákoliv rostlina z přírody může na sobě nést různé řasy a živočichy,kteří potom v akváriu dělají neplechu. Pokud si nejsme jisti původem rostlin,můžeme je ošetřit ve slabém roztoku hypermanganu, který koupíme v lékárně a vody a pak je důkladně opláchneme vlažnou vodou. Rostliny sázíme tak,že rostliny vytáhneme z košíčku a zastřihneme jim kořeny, pak do písku uděláme prsty ďolík a rostliny zasadíme do něj a zasypeme ďolík pískem.

5.krok - příslušenství

4.krok

Když máme rostliny zasázené, dopustíme do akvária zbylou část vody asi 10 cm pod okraj. Nyní je ta správná doba, abychom začali instalovat příslušenství. Nejdříve nainstalujeme filtr. Filtr může být vnější závěsný na okraj akvária nebo vnitřní přísavný na vnitřní stěnu akvária. Filtr nainstalujeme na boční stranu akvária tak aby voda neustále kolovala. Filtr musí být zaplý celodenně aby ve filtru neumíraly bakterie důležité pro živou vodu v akváriu. Na to se musíme finančně připravit.

Potom nainstalujeme vzduchování. Vzduchování se skládá z motorku, hadičky a vzduchovacího kamene. Napojíme hadičku na kámen a vloíme na místo kde se nám bude líbit. Hadičku zahrabeme do písku. Vycházet z akvária by měla za nějakou dekorací či rostlinou aby nebyla vidět. Motorek musí bát na měkké podložce jako je houbička nebo ručník,aby nepopojíždělo vybrací. Motorek musí být výš položen než je hladina vody, aby se do motorku nedostala voda a vytvoříme odkapávací smyčku na hadičce. Musíme počítat s tím,že motorek vzduchování je velmi hlučný, proto je zapotřebí aby stál na měkké podložce. můžete jej zakrýt ručníkem a trošku snížit hlučnost,ale nesmí být zakratý celý,aby se nepřehříval. Pro jeo delší životnost jej nenecháváme zaplý celodenně. Vzduchování nevhání do vody vzduch bublinkami,ale tím,že rozhýbává hladinu, stejně tak to zvládne obojživelný filtr, který dělá proud na hladině. Musí být ale potopený pod hladinou. Hadičku od vzduchání lze také připojit na některé filtry, tím ale vzniká další nepříjemný bublavý zvuk. pokud se hladina nehýbe, vytvoří se na ní nepříjemný povlak a voda se kazí.

Dále nainstalujeme topítko. To nainstaluje doprostřed zadní stěny,nebo na opačnou stranu než filtr, aby se teplo rovnoměrně rozšiřovalo. pozor většinu topítek nesmíme potopit celé pod vodu, proto si důkladně přečtěte návod. Důležité je koupit topítko na přesný obsah vody s odečtením dekorace atd. Poud koupíme topítko na menší obsah tak nám akvárium nevytopí a pokud na větší obsah tak i když jej nastavíme na teplotu 24 stupňů C tak nám akvárium přetopí třeba na 27 stupňů C a začnou nám umírat ryby atd..

Dále přidáme akvaristický teploměr, velmi důležitou součást akvária, dle které hlídáme teplotu. Teploměr se přitiskne ke stěně zevnitř akvária. Také existuje lepící teploměr, na vnější stěnu akvária. Je to černý pásek se stupňi které se dle okolní teploty zbarvují, nesmíme na něj při měření šahat, protože funguje na teplo. Není ale tak přesný. Teplotu udržujeme při teplotě 24 stupňů C, která je standardní pro většinu ryb.

Nakonec nainstalujeme osvětlovací kryt se zářivkami. Můžeme zakoupit v obchodě specíální zářivky jako jsou například i neonové které zvýrazní barvu neonek či parmiček ramirezových.Můžeme zakoupit také časovač, který má rozdělení na 24 hodin. Jednotlivé pacičky odznačují 5 minut. Zmáčknutím jednotlivých paciček udáváme čas zapnutí přístroje. Můžeme do něj zapojit roztrojku do které já osobně doporučuji zapojit světlo a vduchování. Také doporučuji nastavit časovač na zapínání při východu slunce a vypínání při západu slunce, aby ryby nebyly stresované z neustálého blikání. Samozřejmě pokud chceme aby nás světlo a vzduchování nerušilo před stáváním nebo se chceme na akvárium dívat i večer, tak nastavíme zapínání a vypínání dle sebe.

Nyní dopustíme vodu do požadované výšky a zapneme všechny přístroje.

5.krok - Vpuštění ryb

5.krok
Takto založené akvárium necháme minimálně týden v chodu, aby nám vzniklo uvnitř správné prostředí pro ryby, rostliny trochu zakořenily a aby bylo vše připraveno pro standardní provoz. Během tohoto týdne doporučuji každopádně filtrovat a také svítit. Po týdnu je akvárium připraveno k provozu a k vpuštění ryb. Ryby vybíráme dle toho jaké mají nároky a také jak moc vyrostou. Pokud kupujeme hejnové ryby, neupujeme pouze páreček, pokud ne i tak myslíme na to,že většina ryb má ráda společnost dalších ryb stejného druhu. Nezapomínáme na čistící rybičky jako je ancistrus, black molly, plata nebo mečovka a také na plže, kteří konzumují řasy.

Údržba:


Akvárium každý týden odkalujeme a vyměňujeme čtvrtinu vody za čistou.

Dále nakoupíme příslušenství jako je kyblík, čistící zvon na kal a k němu hadice, stěrka na řasy na skle, krmítko na niťenky, filtrační náplně do filtru - mohou být buďto mechanické jako je: filtrační vata, filtrační molitan, filtrační vlákna(biofibres)
nebo biologické jako jsou: keramické kroužky, aktivní uhlí

Krmení:


Dále musíme samozřejmě nakoupit krmení. Doporučuji patentky a krmení od výrobce Sera. U krmení pro ryby platí, čím dražší,tím kvalitnější a samozřejmě nekalí vodu, což je žádoucí. Dáváme pozor při používání živého krmiva. Můžeme si zanést do čistého akvária různé organismy. Ryby krmíme jednou denně přiměřeným množstvím. Poznáme to tak,že ryby snědí vše co jste jim nasypali.


Co dělat když se nám na hladině vytvoří mastná oka?
mastnosa se objeví nevhodným nebo špinavým předmětem vloženým do akváriase. Sebereme mastnotu ubrouskem, který položíme na hladinu. Mastnota se vsáhne do ubrousku. Bez vymačkání jej vyhodíme.

Co dělat když se nám objeví v akváriu řasy?
Hnědé řasy se objevují tím, že je zanedbaná výměna vody a voda je zakalená od překrmování, tím se kazí.
Zelené řasy se objevují zvýšeným množstvím slunečného světla ale i světla umělého.
Ze stěn jej setřeme stěrkou, z předmětů jej dostaneme houbičkou,kterou používáme pouze do akvária, která není od saponátu a je propraná ve vodě, protože spousta výrobců do nich již saponát přidává,aby na první namočení okamžitě napěnila. Z rostlin řasu nedostaneme, proto listy s řasou musíme odstřihnout.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Gastón Gastón | E-mail | Web | 1. března 2012 v 12:21 | Reagovat

Fajn blog

2 Ahoj Ahoj | 23. února 2018 v 15:03 | Reagovat

Ahoj,
moc pěkný článek. Ale mám pár postřehů.

Nechápu, kde se v lidech bere potřeba odstraňovat chlór z vody. V ČR jsou normy natolik přísné, že otrava ryb chlórem při pravidelné výměně nehrozí. Ale spousta lidí si tam raději nalije regulátor, tady chemii neznámého složení.

Vzduchování je spíš negativní věc, v normálním akvárku je nežádoucí a působí vznik řas. Bohatě postačí, pokud filtr čeří hladinu.

Standardní teplota 24 stupňů je nesmysl. Každý druh to má prostě jinak a je potřeba to tak brát.

Akvárko by se mělo zabíhat měsíc. Týden je málo zbytečně vystavujeme ryby vysokým látkám NO2 a NH3.

3 Betty Betty | 23. února 2018 v 17:25 | Reagovat

Díky za postřehy. Článek jsem psala před 7 lety a neměla ještě tolik zkušenností. Od té doby jsem na článek nesáhla. Jak bude čas, opravím :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.