CHOVATELSKÁ STANICE ČINČIL JIHOAMERICKÝCH, KŘEČKŮ SYRSKÝCH A KŘEČÍKů DŽUNGARSKÝCH

Vzpomínáme...

23. června 2009 v 12:57 | Betty, Mazlíčci z Brna

Jméno: Kulíška

Mutace: Afro violet

Narozena: 19.10.2007 / + 17.11.2010 (3r.)

Váha: 634 g (měř. 31.8.2010)

Rodiče: matka: Afro violet

otec: Standard VC

zhjzjzjrfzj

Chovatel: Bc.Daniela Bukovská - Zoofarma Litice(Plzeň)

http://www.zoofarma.cz/cincily/

Evidenční číslo: EV0175/08

Stav: Ve třech letech zemřela z ničehož nic na mrtvici ve své kleci. Našli jsme ji již nehybnou.

fotka od chovatele:
fgfdgh
Další přírůstek je samička mutace afro violet. Dostala jméno KULÍŠKA, protože je to sametový kulíšek. Oproti jiným čičilkám má opravdu jemou srst pro kterou je velmi ceněná! Přicestovala k nám ze Zoofarmy Litice od paní Bc. Daniely Bukovské v lednu 2008. Všichni si ji hned museli pomazlit. Nejdříve musela přečkat nějakou dobu ve staré klícce pro ptáčky než se dodělá klec pro ni. Líbilo se mi jak se jí hned zalíbila houpačka, tak takto to vypadalo :)
dfbm,df,
Má opravdu krásné bílé bříško!Je to ale největší střelec. Vůbec se nedá chytit! :) Strašně ráda v kleci zápasí s kovovou miskou. a když se někdo přiblíží ke kleci tak hned vlítne do úkrytu a dělá že je tam jen tma :)
fzlksdrl
Je to teď naše bejby! Z Kulíšky se vyklubal pěkný rošťák. Ruce nemá moc ráda, pořád prská, ale když už ji vezmete do ruky tak je hodná. Jen ji chytit. Ale když běhá venku tak člověka pořád zkoumá!
cgkylfzhkj
A takto vypadá činčila v klobouku :)
dtgsjserjh
Kulíška už velká. S povahou to není dobré. I když byla s přátelským Piškotkem v kleci,tak se stále bojí rukou, prská, močí a dokonce kouše . Nevím čím to je,protože ostaní činčilky jsou hodné.
stjhseths
Takto běhá v bedýnce pro kotěto :)
fgnfxgjndfjn
Kulíška se v nové kleci na zemi trochu sklidnila. Už neútočí na ruce a kousne jen když ji chci chytit. Přestala močit akorád to prskání se jí stále drží. Snad zvítězí zvědavost nad naštvaností a časem se mi podaří ji sklidnit úplně.
fhhjf
Kulíška se nakonec nikdy neuklidnila. Byla to jediná protivka v našem chovu, která nesutále prskala a kousala do rukou které se k ní přiblížily.
dgdhgn
Toto je poslední fotečka Kulíšky. Bohužel už není mezi námi. Našli jsme ji jeden den celou dokousanou od samce v podestýlce. Neslyšeli jsme ten den žádný zvuk od klecí a to jsme byli celý den doma. Vůbec nás nenapadlo že se něco děje. Nejdřív jsme mysleli že to byl samec a tak jsme ho nechali samotného. Ale pak jsme mluvili s jednou chovatelkou a naším veterinářem, který nám potvrdil, že to byl pravděpodobně infarkt. Zranění sameček způsobil pravděpodobně po smrti samičky když se snažil jí z klece odstranit.
Moc nás to mrzí. I když byla Kulíška protivka, tak jsme ji měli rádi a chybí nám.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jméno: Borůvka

Mutace: Dark ebony hetero

Narozena: 25.8.2008 / + 3.8. 2011 (3r.)

Váha: 645 g (měř. 31.8.2010)

Rodiče: matka: Fifi - White ebony EV00067/07

otec: Filípek - Standard EC

ghzzkfg

Chovatel: Markéta Jankovská - Příbram

Evidenční číslo: EV0339/09

Stav: malá samička co rodila malá mláďata. Po 3 letech onemocněla po konzumaci antibiotických granulí a dostala průjem a rapidně klesala na váze, která už předtím byla nízká. Když se již váha začala zvedat a Borůvka začala vypadat dobře, z důvodu nízké konzumace jídla při nemoci jí přerostly zuby. Do poslední chvíle se snažila jíst, ale zesláblá na kost nemohla dobře bojovat a podrobit se broušení.

fotka od chovatele:
sdgsdgv
Zatím poslední mojí činčilkou je černá ebonka BORŮVKA,ale přítel jí dal jméno El Diablo :) Jeli jsme si pro ni do Prahy. Je to naše malá černá ovečka mezi činčilkami :) Je moc hodňoučká.Bála jsem se aby nám po cestě nezmrzla, protože jsme ji vezli domů ve velké zimě. Ale už je doma v teple. Seznámila jsem ji s mýma malíma holkama ale v kleci zůstane jen s Hupkou. A tady je:
bsldkfhfa
Borůvka je hodná holka a dost zvědavá. Tady při každodenní mlsce:
režzče
Tady už je Borůvka dospělá. Moc jí to sluší. Sametově černá kulička.
ffjhfj
Borůvka zase povyrostla a teď je v nové kleci s Hupkou a Bubuem :)
fgng
fgfjg
Borůvka nás po zlé nemoci bohužel opustila. Zde je její příběh: http://forum.cincilaklub.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=36

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jméno: Samanta

Mutace: Ebony extra dark

Narozena: ?. 7. 2008/ + ?.1.2012 (3,5r.)

Rodiče: matka: ?

otec: ?

Chovatel: Polsko, koupena - Pájinka, Kostelec nad Labem

Evidenční číslo: číslo značky v uchu: D040/1738

Váha:

626g (měř.6.7.2011) - březí při pořízení

561g (měř.17.8.2011) - po mláďatech

480 g (měř. 26.11.2011) - rapidní zhubnutí - přerůstající zuby

436g (měř. 6.12.2011) - po broušení zubů

440g (měř. 14.12.2011) - v léčení

Stav: Samanta bohužel zemřela na znovu přerůstající zuby po broušení po tom co odchovala u nás svoje mláďata. Zuby přerostly z krmení nevhodným krmivem.

Samantu jsme pořídili místo Borůvky, která nám bohužel zemřela. Chtěli jsme sice dark, ale Samantě jsem nemohli odolat jak byla krásně černá. Navíc si nese geny z Polska, což je pro chov dobré. Samanta je velmi mazlivá a hodná činčilka. Bude s naším čokoládovým samečkem.
fotka od majitelky:

Samantu jsme měli sice jen krátko, přesto to byla moc hodná činčilka. škoda jí. Rozhodli jsme se po ní ponechat dark samičku a ta zatím vypadá silně a zdravě, tak snad jí to vydrží!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jméno: PIŠKOTEK

Mutace: Silver mosaic

Narozen: červenec 2004 / +17.1.2012 (7,5r.)

Rodiče: standard

wilson white

Původ a chovatel: Zverimex Minařík Brno

Evidenční číslo: EV0145/07

Váha:

528 g (měř. 31.8.2010)

512 g (měř. 6. 7. 2011)

492g (měř.17.8.2011)

Stav: Piškotek zemřel stářím v 7 a půl roce

Piškotek je naše první činčilka v chovu. Našla jsem ho ve zverimexu jako první bílou čičilu co jsem kdy viděla. Piškotek je vymazlený a nechá se drbat. Jen nemá rád chytní za záda. Jsou po něm vždy krásně flekatá mláďátka. Proto je to zakladatel chovu :)
piš
První činčilku jsem si koupila ve zverimexu na podzim v roce 2004.Bůh ví kdo ho tam zanechal. Bylo to mládě samečka mutace Silver mozaika.
Moc se mi líbil.Dala jsem mu jméno PIŠKOTEK.Měla jsem pro něj připravenou zatím malou klec.. Tu klec jsem zakryla. Mama asi po 2 dnech zjistila, že tam něco je a zeptala se mně na to. Já řekla že je to činčila a ona se zeptala kolik to stálo? 800 Kč. Cože? No ty seš praštěná!...
Za další dva dny si mamča Piškota pouští po pokoji a povídá: " Čoveče ta činčila je nejrozumnější zvíře, co sis koupila." :))))
piš2
Piškotek není úplně ochočený. Minulí majitelé si s ním asi moc nehráli a tak se nenechá vzít do ruky a chytání ho po pokoji opravdu není žádná legrace.Vyfotit se taky nechá jen v kleci.
piš3
Nenechá se chytat za záda, ale zato drbání přímo miluje! pod bradou, krkem, packama, na bříšku, za ouškama a na temeni. Zůstane vždy stát jako socha a zakloní hlavu...Je to velmi legrační a sladké!
piši
Při drbání pod bradou zvedne ouška nahoru:
piž
A při drbání na temeni je zase sklopí dolu: No není to sladké?
piii
Takto to nějak vypadá v reálu. A kdo se aspoň trochu neusmál je uschlá brambora! :)
Občas se seznámil i s dalšími obyvateli:
pišč
"Hej kámo, tenhle bejvák už je obsazenej, zkus to vedle..."
sfzkjsf
Tady už je piškotkova nová klec. Dřevo v kleci je z našeho pokáceného stromu.Když jsem Piškotka pustila poprvé do klece, začal se v ní prohánět a byl moc rád :). (šířka 125 na výšku 90).
sfgsf
Takto je spokojený.Poznávací značku má šedý flíček na čumáčku.Časem už mu pěkně zesvětlala srst ale šedý zadeček mu zůstal.Moc rád se koupe v písku ale jedině v úplně čistém. jinak nemá zájem. Nejvíc mu chutnaly moje nasušené čtyřlístky. Bylo jich asi 20 s jedním pěti a šestilístkem a bylo mi jich trošku líto ale řekla jsem si že všechno štěstí dám raděj jemu... :)
pido
pisko
sfsvs
Další poznávací znak.Tři flíčky na zadečku..:)
tritec
Piškotka mám nejraděj. Dokonce si už pomalu zvyká na ruku, ale to ještě potrvá..
sfvsfv
Toto je klec, kterou jsem koupila pro Piškotka.
dgsetjhnase
V novém domově
sfsfd
Piškotek už se přestěhoval do nové skříňové klece, protože stará klec nebyla vhodná pro výchovu mláďat která prolezou mezi mřížkami. Takto spokojeně vypadá v nové kleci :)
guzku
Na počest Piškotka jako první činčilky v chovu jsem namalovala barvami na sklo jeho portrét dle fotografie výš :)
sfsdg
Piškotek se koupe:
aerqaegr
Nová fotečka Piškotka a jeho harému:
dfshdths
Piškotek byl moje láska.... moje první činčilka....můj mazlíček, který se nechal tak rád drbat a chutnal mu každý pamlsek. Byl to nejskvělejší činčilák kterého jsem si jen mohla přát! Komunikativní a krásný. Je mi po něm hrozně smutno a chybí mi. Prožil semnou kus života a potkal několik kamarádek. Bylo to pěkné přátelství. Snad našel za duhovým mostem to nejlepší a nejměkčí místečko. Byl jsi skvělý Piškotku! Nikdy na tebe nezapomenu....... už díky tomu, že mi tě navždy bude připomínat logo našeho klubu, které je vytvořené dle tvé fotky.....
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jméno: Bělka

Mutace: Beige white mosaic

Narozena: 24.4.2007/ + 26.3.2012 (5 let)

Rodiče: matka: Hetero beige

otec: Silver white

gdbdgbn

Chovatel: Dana - Slovensko

Evidenční číslo: EV0174/08

Váha:

668 g (měř. 31.8.2010) - březí

589 g (měř. 6.7. 2011)

532g (měř. 17.8.2011)

642 g (měř. 14.12.2011) - březí

563 g (měř. 12.2.2012)

456 g (měř. 23.3.2012) - nemocná

Stav: Bělka zemřela po 5ti letech na přerostlé zuby po tom co odchovala svoje poslední mládě. Zuby přerostly po krmení nevhodným krmivem.

Bělka byla naše první činčilka. Bohužel jsme ji pořídili pro našeho bílého samečka, se kterým bohužel být nemůže, ale i s jinými samečky dává krásná flekatá mláďátka. Bělka je hodná a komunikativní činčilka.
fotka od chovatele:
fdgasfg
Moje druhá činčilka je samička BĚLKA mutace Pink white. Protože miluji bílé činčilky, hned jak jsem zjistila, že existuje takováto mutace,tak jsem si ji moc přála. Na internetu jsem našla malou Bělušku. Byla nádherná!Bylo to v červnu 2007.
wjtjkw
Byla až z Bratislavy. Přemýšlela jsem celý den jak to mám udělat. Pak mě napadl kamarád s autem. Zavolala jsem mu a ještě ten den jsme si jeli pro malou bílou kuličku :) Cestu naštěstí zvládla a první dny jsem ji nechala odpočinout a pak jsme si ji hned pustili do postýlky:
hgnjd
Bělka dostala od kamaráda přezdívku ,protože když se ptal jak se to zvíře jmenuje a já řekla činčila tak špatně slyšel a odpověděl "Godzilla"? :) Jinak byla u ní také na návštěvě slečna králice. Byla asi o měsíc mladší než bělka. Bylo legrační když se spolu prali o seno :) pro Bělku to byla nachvilku náhradní mamča a tak se k ní tulila. Králice byla ještě malinká takže jen ležela a spala. Tady na fotce vypadají jako sourozenci :) Králice pak musela ven zpátky do králikárny.
liugkozf
Tady už je Bělka v celé své dosavadní kráse. Červená očka značí ďáblíka v těle andílka,ale je to naše princezna :) Je kliďounká a nechá se vzít do ruky.
fzhksk
fsgtjdatgjm
Bělce se postupem času stále více začaly objevovat tmavé flíčky po těle až se z ní stala úplná mozajka :)
dgdgn
dcgdgn
Běluška nás bohužel opustila po dlouhé nemoci přerůstání zůbů. Až do poslední chvíle se snažila jíst a to i pevnou stravu. Bohužel to nestačilo k tomu aby tuto nemoc přežila. Je nám to velice líto, protože Běluška byla hodná holčička a dobrá máma. Zůstaly nám po ní 3 holčičky. Byla to moje druhá činčilka a já doufala, že semnou bude mnohem déle. Běluška nám bude moc chybět. Snad jí je teď už lépe a nic ji nebolí.....

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jméno: Afrodita Mazlíček z Brna

Mutace: TOV White VC

Narozena: 11.5.2011/ + 24.6.2012 (1 r.)

Rodiče: matka: Amálka - TOV violet - MBC 010

otec: Piškotek - White silver mosaic - EV0145/07

Chovatel: vlastní odchov

Evidenční číslo: MB11/0005

Váha:

326g (měř.17.8.2011) - mládě

438g (měř.18.11.2011)

543g (měř.14.12.2011)

586g (měř 22.1.2012)

612g (měř.2.2.2012) - březí

609g (měř. 23.3.2012)

456g (měř. 22.4.2012) - nemocná

387g (měř. 9.5.2012) - nemocná

Stav: Afroditce po roce přerostly zuby po tom co se jí narodilo mládě white violet. Mládě jsme bohužel nezvládli udržet při životě bez krmení od mámy a Afroditka stále hubla a hubla a ani broušení zubů nepomohlo. Zuby přerostly po krmení nevhodným krmivem.

Afroditku jsme si nechali v chovu pro její zvláštní zbarvení a proto že nese gen pro violet a tím se perfektně hodí k našemu samečkovi violet Teddyho. Afroditka je velice akční činčilka a doufejme bude stále tak krásná jak je teď a budou po ní krásní flekáčci.
sfrgsgsrs
sdfsgsg

Afroditka vyhrála na výstavě 3. místo v kategorii velvet :)

miminko white violet od Afroditky co to bohužel nezvládlo po tom co máma onemocněla na zuby :,(
Afroditka byla velice statečná činčilka a do poslední chvíle se snažila normálně jíst. Po její smrti a také smrti mláďěte jsme začali uvažovat o tom, že až příliš mnoho činčil v chovu a to naprosto nepříbuzných má problémy se zuby a začali se o to blíže zajímat. Zatím jsme přesně nezjistili co problém způsobuje, ale z pohovoru s veterinářem MVDr. Jeklem jsme usoudili, že je to pravděpodobně způsobeno krmivem, které má některé hodnoty odlišné a způsobuje nedostaek vápníku a tím přerůstání zubů u dospělých činčil. Velice nás mrzí, že takové krásné činčilky a tak hodné v povaze jsme chtěli mít v chovu dlouho a místo toho se děje něco co nám je neustále bere, ale pokusíme se změnou krmiva toto změnit a alespoň ochránit ty co v chovu stále jsou. Budeš mi chybět Afroditko i tvoje krásné miminko :,(
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jméno: Guliver Chudopleské činčily

Mutace: Black velvet

Narozen: 24.6.2011/ + 15.4.2012 ( 3/4 r.)

Rodiče: matka: Ester - Hetero beige ČK11/0023

otec: Čertík - Black velvet ČK11/0021

Chovatel: CHS Chudopleské činčily

Evidenční číslo: CH11/0009

Váha:

315g (měř.10.10.2011) - při pořízení

386g (měř.14.12.2011)

428g (měř.22.1.2012)

434g (měř.2.2.2012)

486g (měř. 5.3.2012)

502g(měř. 28.3.2012)


Stav: Guliver zemřel při seznamování se samicí na srdeční kolaps.

Gulivera jsme si pořídili místo samečka Harleje, který měl k chovu moc malou váhu a proto jsme jej dali na mazlíčka. Harley dával pěkná a barevná mláďátka. To očekáváme i od Guliverka, který má lepší stavbu těla než Harley a snad dosáhne i vyšší váhy.
Guliver vyšší váhy než 486g nedosáhl, protože když jsme jej po půl roce dali k první samici do přepravky, která na něj pouze dvakrát prskla, ani se ho nedotkla tak dostal srdeční záchvat a zkolaboval. I když jsem jej dala do tmavé místnosti samotného v kleci, bylo vidět jak mu rychle bije srdce a do hodiny zemřel. Asi měl velice slabé srdíčko chudáček. Bylo nám ho moc líto.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jméno: Šmudla Oliver

Narozen: 5.10.2010/ + 8.12.2012 (2 r.)

Rodiče: matka: Beruška - White

otec: Oliver - Hetero ebony VC (Německo)

Chovatel: Petra Michalová, Jindřichův Hradec

Evidenční číslo: ČK12/0007

Váha:

631g (měř. 23.3.2012)

647g (měř. 9.5.2012)

656g (měř. 10.11.2012)

Stav: Šmudla Oliver mi byl přivezen chovatelkou s mokrýma očima. Byla jsem ujištěna, že to není nic vážného a že mu to zmizí. Samečkovi jsem dávala oční mast a občas se mu to zlepšilo ale zase se to vracelo. U nás vyvedl dvoje mladé. Jeden den ale byl nějaký divný. Vzala jsem ho do rukou a měl studené packy a z očí mu teklo něco bílého. To bílé byl hnis. Šmudla trpěl streptokokem už od narození(není to nakažlivé). Bohužel se na to nepřišlo včas a když se mu asi oslabila imunita(možná nachladl) se mu to zhoršilo a Šmudla na to bohužel zemřel.


Šmudlu jsme pořídili hlavně k naší černé samičce Ashley. Chtěli bychom odchovat nějaké pěkné flekáčky.
Šmudlíčka je nám moc líto. Byl to moc krásný činčilák a já doufala, že ho budu mít déle.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | E-mail | Web | 14. března 2010 v 20:02 | Reagovat

Bože ty sou nádherný .Já miluju činčilky :) :-)Mám dvě doma-ŠMOULÍK-standart grey se zvláštním genem,MAXÍK-violet .Sou to naše zlatíčka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.