CHOVATELSKÁ STANICE ČINČIL JIHOAMERICKÝCH, KŘEČKŮ SYRSKÝCH A KŘEČÍKů DŽUNGARSKÝCH

Pískomil

16. července 2008 v 18:14

Pískomil Mongolský

Mongolian gerbil (Meriones unguiculatus)

je nádherné malé stepní zvířátko, měří asi 10cm(bez ocásku, s ocáskem 20cm) a žije v početných koloniích v mongolských a čínských stepích. Pískomilové jsou v Mongolsku a v Číně považováni za domácí škůdce úrody( jako u nás myši a hraboši). U nás se pískomilové chovají v klecích nebo v akváriích a v našich přírodních a podnebních podmínkách by asi těžko přežili... Pískomilové mají různá zbarvení, ale nejčastěji se vyskytují v pískově žluté, hnědé a černé, nebo taky hnědo-černé atd...
Pískomil je tvarem podobný myšce. Má velké oči, dlouhé zadní tlapky a silné zadní nohy, které mu umožňují skákat velmi vysoko a proto si musíte dávat pozor aby vám třeba nevyskočili z akvária nebo z prostoru na hraní. Pískomilové jsou velicečilá zvířátka , která pořád pobíhají po kleci, zkoumají, hrabou a trhají papírové ruličky a jiný materiál na hnízdo. Pečovat o ně je celkem snadné. Když se s nimi zachází opatrně, velice brzo zkrotnou, protože jejich přirozená zvědavost jim rychle pomůže překonat strach z toho, že je berete do ruky.
Vyhrabávají si nory a tunely aby se ochránili před sluncem. Ven vylézají většinou večer. Vody a potravy je v poušti málo. Těla pískomilů jsou proto uzpůsobena tak, aby vodu kterou najdou využila co nejlépe, ale musejí strávit hodně času tím, že hledají potravu. V přírodě žijí pískomilovév početných kololniích.
Občas můžete vidět pískomila, jak stojí bez hnutí na zadních tlapkách a naslouchá okolí.
Pískomilové mají skvělý sluch. V přírodě jsou jejich nepřáteli především hadi a draví ptáci. Pískomilové proto dokážou rozeznat každý nebezpečný zvuk a za pomoci svých silných nohou velmi rychle utéci do bezpečí.
Domácí pískomilové, stejně jako divocí potřebují dostatek prostoru na pobíhání, hrabání a zkoumání okolí. Pískomilové se mohou rozmnožovat, když je jim 12 týdnů. Matka je březí 24 dnů a počet mláďat v jednom vrhu bývá 4-6. Mláďatům se otevírají oči, když jsou jim 2 týdny. Normální potravu začínají jíst, když je jim jeden týden. Ve třech týdnech již tvoří převážnou část jejich stravy. Mláďata mohou opustit matku až když je jim6 týdnů ( v případě narození dalších mláďat, když jsou jim 4 týdny. ) Samička pískomila může mít mladé do věku 1,5 - 2,5 roku. Pravděpodobná délka života je3-5 let.
Obývá pouště v Mongolsku a Číně a jeho životním prostředím je polopoušť a step u poušť Gobi, celkem obývá oblasti od pohoří Altaj až po Mandžusko a 200 km severně od Pekingu.
V jeho domovině je tedy velmi teplé léto a velmi chladná zima. Prší zde hlavně v období jarního monzunu, jinak je tady velmi sucho. Aby v takových podmínkách pískomil přežil, musel se svou stavbou těla a způsobem života přizpůsobit.Pískomilové žijí v systémech podzemních chodeb, které mohou dosahovat až do šířky 3-4 metry( průměr chodby je asi 4 cm). Z chodeb vede mnoho východů a jednotlivé části chodeb mají svůj účel( skladiště, hnízdo,…). V hnízdě pískomilové spí na jemně rozcupovaných rostlinách a díky dobrému vystlání zde může být teplota až o 20 ºC vyšší než venku.

Fotka divokého pískomila:


Pískomilové jsou velmi společenští. Párek pískomilů spolu žije celý život a samec pomáhá samici i s výchovou mláďat, která s rodiči žijí až do dospělosti, kdy zakládají vlastní rodiny.První vrh se může ještě v témže roce rozmnožit, stavy pískomilů ale neustále snižují sovy, lišky, tchoři atd.Ve volné přírodě se zřídka dožívají více než jednoho roku.
Potřebu hrabání v písku zajistí spolehlivě i piliny, ale jednou za týden vložte pískomilům do akvária, případně klece, misku s velmi jemným pískem ke koupání, neboť tento písek působí i proti roztočům a jiným věcem, které by mohly vašemu pískomilovi ublížit. A navíc - díky tomu, že miluje písek, získal své jméno.


Tělesné rozměry

Délka těla: 15cm Délka ocasu : 12cm

Výskyt

Pochází z Mongolska, ale je také rozšířen v Zabajkalí a severní a severovýchodní Číně.

Způsob života

Žijí v doupatech s písčitou zeminou, trochou trávy, bylin a keřů. V těchto oblastech mají i spoustu nepřátel, před kterými jim slouží silné zadní končetiny. Jsou aktivní ve dne i v noci. Jejich délka života je 3 až 4 roky. Chováme je v teráriích, pokud možno větších, s minimálními rozměry 50 x 40 x 40 cm, protože pískomilové milují hrabání a z klece všechny piliny vyhrabou,pokud má nízké dno. Jako podestýlku můžeme použít bezprašné hobliny, na hnízdo dáváme seno. Teplota pokojová, nejlépe 20 až 25 st. Celsia. Ke šplhání dáme větev nebo cokoliv dřevěného nelakovaného ke kousání. Domeček není potřeba,protože pískomili v něm spí neradi. Zato se mi osvědčilo jim do terária dát cokoliv s dírami,čím mohou prolézat např. keramickou či dřevěnou větev s dírami. Papírovou trubičku ihned rozkousají,takže spíše něco pevnějšího ale ne umělou hmotu!

Chov

Pohlavní dospělosti dosahují pískomilové ve věku 3 měsíců. Délka březosti trvá 25 až 29 dnů, kdy pak na svět přichází 2 - 6 slepých a holých mláďat. Během 3 týdnů mají kožíšek a začínají vylézat z hnízda. Za dalších 5 dnů se jim otvírají oči a začínají jíst stravu co dospělí. K odstavu jsou za 4 týdny od narození.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.