CHOVATELSKÁ STANICE ČINČIL JIHOAMERICKÝCH, KŘEČKŮ SYRSKÝCH A KŘEČÍKů DŽUNGARSKÝCH

Činčila

27. března 2008 v 2:22 | Betty |  ►ČINČILA

Tyto a další novější informace najdete souhrnně na mém dalším webu:

https://chov-cincil.webnode.cz/


Činčila, původ:

Původ jména Činčila - Chinchilla můžeme hledat jako spojením slova Chincha a Chile, což jsou dvě místa z její domoviny v Jižní Americe nebo přisuzovat Indiánům jménem - Chinta. Johož zdrobnělina Chinchilla znamená - malý Chinta.

Činčila je původně jihoamerický hlodavec žijící ve vysokohorských oblastech v Andách. Je to roztomilé zvířátko s velkýma ušima, velkým ocasem a s výraznýma očima. Svým vzhledem mnoha lidem připomíná veverku. Má také zhruba stejnou inteligenci. Živí se téměř výhradně rostlinnou potravou . Jejich chov se nejdříve rozšířil zejména kvůli kožešině, ale postupně si získávají stále větší oblibu jako domácí mazlíčci.

Rod činčila je řazen mezi hlodavce ,čeleď činčilovití . Pro chov se výhradně používá druh činčila vlnatá(dlouhoocasá) - Chinchilla lanigera.

Ve volné přírodě bylo toto zvířátko téměř vyhubeno kvůli vzácné kožešině,ale existují již spolky na vrácení populace činčil zpět do přírody.

Charakteristika:

Činčily jsou společenská zvířata, ve svojí domovině žijí ve skalních puklinách. Jejich komunity čítají 15-100 jedinců. Stávají se kořistí některých savců, hadů a dravých ptáků. Aktivní bývají za svítání a za soumraku. Doma spí činčily nejraději na nejvyšší poličce. Pokud je něco vyleká, okamžitě mizejí ve svých norách, aby se vzápětí znovu objevily. Ve volné přírodě je jejich strava velmi sporá a skládá se převážně z tvrdých suchých travin, ostnitých keřů a plodů kaktusů. V kaktusech si dokáží i vyhlodat chodby a částečně v nich přebývat, když se snaží dostat nahoru k chutným plodům. Ročně obvykle mívají dva vrhy po 1 - 3 mláďatech. Mláďata dospívají po 6. měsíci života. Činčily jsou březí 111 dní. Činčily nesnáší vlhko, horko a průvan. Činčila při obraně pouští chlupy, staví se na zadní a vystřikuje dávku moči.

Činčilka v přírodě:
Video s činčilkami v přírodě:

Historie:

Ještě před necelými 200 lety to byly jedny z nejhojnějších zvířat andských velehor. Tento hlodavec s nesmírně jemnou a krásnou kožešinou byl ceněn již v dobách Inků. Jemnost je dána tím, že z jedné vlasové cibulky vyrůstá chomáček 40 až 50 chlupů. V 17. století začal export činčilích kůží do Evropy. Ročně se z Peru a Chile vyvezlo na 30 000 činčilích kožek. V polovině 19. století se export snížil na 7 tisíc ročně a na počátku 20. století již bylo po všem. Činčila byla prohlášena za vyhubenou. Pan M. F. Chapman z Kalifornie se s tím nespokojil a věřil, že v nějakém údolí ještě nějaké činčily najde. Vyrazil do Jižní Ameriky v roce 1916. Pět let na nic nenarazil, až jednou mu jeden indián na trhu nabídl činčilí kůže. Za nějakou tu odměnu ho indián k menší kolonii skutečně odvedl. Chapman 12 zvířat odchytil , z toho byly pouze 3 samičky, a odvezl do Kalifornie. Po cestě mu jedno zvíře zahynulo. Potíž totiž byla hlavně v tom,že vysokohorská zvířata zvyklá spíše na sucho a chlad měla překročit rovník,kde panovalo vražedené horko a vlhko. Inženýr Chapman vyřešil problém tak ,že činčily umístil jednotlivě do malých transportních klícek chlazených po celou cestu ledem. Tak se mu podařilo dopravit odchycené činčily domů do USA,kde je již čekala zvlášť připravená farma. Roku 1923 se mu narodily první 2 mláďata a dnes je z nich velkochov. Jeho osmá činčila - tetovaná s číslem osm se jménem Old Hoff jej dokonce přežila se svým věkem 22 let. Jméno dostala po kováři, který vyrobil bedny na přepravu činčil do USA.


Inženýr M. F. Chapman a Pete

Dona Inez Suez - jedna z činčil z původních 11, která měla nejjemnější kožíšek


Proč si pořídit činčilu:

- je to roztomilé a mírumilovné zvíře
- nepotřebuje tak velkou pozornost, zato ji ale velmi oceňuje
- nemá velkou spotřebu krmiva ani vody, díky tomu může zůstat doma přes víkendovou dovolenou
- je čistotná a nezapáchá, umí se naučit chodit na záchodek
- srst má tak hustou, že žádné blechy ani jiní roztoči v ní nemůžou žít
- je to noční tvor a je připraven k aktivitě právě když se vrátíte domů z práce
- je chytrá, zvědavá a až extrémně zábavná


Na druhou stranu:

- venku z klece nepřiběhnou na zavolání
- nezaženou lupiče :) i když, můžou být vyjímky...
- bobky zanechávají vždy a všude
- jsou to hlodavci a svému jménu dělají čest :) okoušou co najdou
- vypadnou jim oči z důlků, když je moc zmáčknete :) (vtípek...)

Pro budoucí majitele činčilky:


Čincila je zvláštní zvířátko, které se nemůže rovnat jiným hlodavcům :)
Pokud jste si pořídili činčilku, nebo si ji chystáte pořídit, je dobré vědět pár věcí, které se Vám později vyplatí znát:

Klec:


Žádná klec není pro činčilu dost velká :) Činčilka potřebuje denně pohyb. Pokud vlastníte malou klec, musíte ji poskytnout pohyb delším "venčením". Pokud máte větší klec, stačí hodinka běhání po místnosti a činčilka bude spokojená :) velmi příjemné je také běhací kolo nebo talíř, rozhodně ale nenahradí venčení. S velkou klecí není nutno venčit každý den, ale čím častěji to bude, tím bude činčilka spokojenější.
Klec nesmí stát na místě kde je průvan a vlhko, proto nesmí být na balkóně, v koupelně, na terase ani nikde jinde venku. jediná možnost je vytápěný zahradní domek.
Dráty klece by neměly být ničím natřeny ani pokryty plastem jinak jej činčila okouše

Klec by neměla být nízká - jako je klec pro morče nebo králíka.
Klec - Fretka malá - perfektní klec pro činčilu.

Klec - Fretka velká - perfektní pro 2 činčily. Orientačně stojí do 2000Kč. Součástí jsou pouze 2 poličky a dva mostky. Pozor na rozteče mříží. Mládě mezi nimi bezproblémů proleze a může si při tom ublížita proto není vhodná pro rození mláďat!!!
Činčilka potřebuje skákat a proto je nejlepší klec co nejvyšší, v nejlepším případě skříňoklec s dřevěnými poličkami.

Tuto klec jsme si postavili sami a vyšlo nás to zhruba na 5000Kč za materiál.
Činčila je velice náchylná na vlhko a proto musí mít klec conejvětší otvory kudy proudí vzduch. Do otvorů je nejlepší připevnit pletivo. Činčila by rozhodně neměla být v akváriu či teráriu. Vlhkost jí velice ubližuje a jeji krásný kožíšek pak může napadnout zákeřná plíseň - činčilce začne vypadávat srst. Klec ale může mít skleněná dvířka nebo spodní část, pouze pokud ostatní díly klece jsou větrané(pletivo).
Výbava klece nutná:

- větve ovocných stromů na broušení zubů,
- dřevěný domeček,
- nádoba s pískem na koupání,
- malá napáječka (120 ml),
- miska na granulky(kamenina,dřevo, kov),
- sépijová kost nebo siporexová či ytongová kostka na broušení zubů
- seníček
- podestýlka (piliny, dřevěné granule, kukuřičné hrudky, kočkolit)

Výbava klece další:

- záchodek s podestýlkou
- dřevěné a provazové hračky na okusování
- dřevěný nebo kameninový tunýlek
- plátěný sak na spaní (4 rohy k pověšení)
- mramorová destička v létě na ochlazeníDomeček:
umísťujeme na nejvyšší poličku tak aby se k němu činčilka bezpečně dostala. Pokud ale očekáváme mláďata, přesuneme domeček na bezpečnou zem, aby si mláďata neublížila spadnutím z poličky.

Udržování klece:
ometeme ze všech poliček a z domečku bobečky a zbytky potravy a vyneseme. Jednou za týden vyměníme podestýlku.

Druhy podestýlek:


Venčení:
Činčila se venčí sama :) Nejdříve odklidíme věci které nechceme aby s nimi činčila přišla do styku jako jsou drahé věci na poličkách, kabely, ... Pak zabezpečíme úniky. Zavřeme dveře, zacpeme prknem nebo něčím neškodným díry za skříň se kterou bychom nepohnuli :) Pro pobavení činčilek vezmeme kartonové krabice, vyřežeme do nich otvory a položíme na zem. Můžeme použít i jiné zábavné hračky. Pak už jen otevřeme klec a čekáme co bude činčilka vymýšlet za skopyčiny :)
Činčilky bychom neměli venčit venku na zahradě. Pro činčilky je nebezpečné sníst trávu na kterou se venčí jiná domácí zvířata, dále by mohla někam utéct a už se nevrátit, bohužel :( a i když vaše domácí zvířata činčilce neublíží, je možné že zrovna sousedovic kočka či pes utečou na vaši zahrádku a mohou vaší činčilce ublížit.

Tady je video jak se chová činčilka doma a taky že se snese i s pejskem :)Koupání:


Činčila se nesmí koupat ve vodě(pokud vám zrovna nespadne do medu :) ) Na koupání činčilky používají písek stejně jako spousta dalších zvířat. Narozdíl od nich ale činčily písek vyloženě milují! Pro činčily je koupání důležité, protože si tím udržují hustotu a lesk srsti a odstraňuje mastnotu lépe než voda s mýdlem :) Písek pro činčilky musí být jemný, ale ne konzistence prášku. Nejlépe je použít kupovaný, protože je desinfikovaný a speciálně upravený pro činčily. Písek dodává kožíšku hustotu, lesk, a chrání proti zákeřné plísni(činčilce vypadává srst). Jako nádobu na písek můžete použít do klece - malé akvárium nebo skleněnou kouli, popř. 5tilitrovku(položenou na délku!). Ostatní nádoby by měly být z neokousatelného materiálu, ale pozor! činčilka při koupání vyhazuje písek z nádoby, takže je nejlepší použít výše uvedené - mají vysoké stěny a činčilku v nich vidíte při koupání, což je velice zábavné :). Navíc sklo je odolné vůči plísním. Je možné použít umělohmotné mísy pouze v případě, že nejsou neustále k dispozici v kleci ale necháváme činčilky koupat při výběhu. Neubráníte se bobečkům v písku, můžete část písku například přesít, pokud není zcela znečištěn. Každopádně písek by měl být čistý a bez zápachu. Činčilky se ve špinavém písku nekoupou.

Vhodné dostupné písky:

akvárium s pískem
Koule s pískem:
Koupání v umělohmotné nádobě:Krmení:

je popsáno v článku o krmení.


Kolik činčil doma chovat:

činčilka je společenské zvíře. V přírodě žije ve skupinách. Pokud máte dostatek času a věnujete ho hlavně činčilce tak je možné mít činčilku samotnou a bude spokojená.

Pokud ale jsou chvíle kdy se činčilce věnovat nemůžete, s radostí jí pořiďte kamaráda. Největší výhoda u činčil je, že se spolu snesou dvě,ale i několi samiček a nebo dva i několik samečků.

Rada:
Pokud nechcete mít mláďátka a nevíte kam potom s nimi a nemáte nikoho kdo by si je vzal, pořiďte si raději dvě činčilky stejného pohlaví. Nekupujte páreček činčil jen za cenu toho, že se chcete obohatit mláďaty a pak když zjistíte že nemáte mláďata kam dát tak je dávat do zverimexu a to vám je ani nemusí vzít,protože zverimexy mají vlastní dodavatele činčil. Samičky činčil nemusí mít v životě mláďata a proto není nutné páreček pořizovat.
Pokud si myslíte, že na mláďatech zbohatnete, tak upozorňuji, že činčilky mají mláďata jednou za půl roku a to 1-3. O mláďata se musíte starat další 4 měsíce dokud nedosáhnou váhy 250g. Takže cena mláďete se absolutně vykompenzuje krmením a podestýlkou. Navíc samičky po porodu musí mít klid, takže se nesmí ihned po porodu znovu nakrývat, což znamená,že se sameček na pár dní musí dát do náhradní klece. Proto je lepší to dopředu promyslet jestli mi to stojí za tyto starosti.


Rada č. 2:
Pokud chcete činčilky chovat a víte kam s mláďaty, nikdy nepořizujte jakkoliv starému samečkovi mladší samičku!!!!!(pokud nechcete nechat samičku dospět v jiné kleci) Mladé samičky pokud se nakryjí mohou při porodu zemřít!!!
Vhodný věk k oplození pro samičku je minimálně půl roku ale nejlépe 7 měsíců stáří a váha minimálně 500g, kdy je možno ji nakrýt.
Pokud jde o přidání mladého samečka ke strší samičce tak samečka který ještě není vyspělý bude samička brát jako nepřítele, takže by mu mohla ublížit. Pak platí to stejné co u mladé samičky.

Nikdy nekřížíme příbuzné činčily!!!!Stejně jako u lidí dojde k degeneraci.Proto nikdy nepořizujeme jako páreček dva sourozence!

Pokud tedy pořizujete kamaráda pro vaši činčilku měli by jste vědět, že seznamování není až tak jednoduché!!!
Pokud si berete mláďata - sourozence stejného pohlaví nebo nepříbuzné činčilky stejného pohlaví je možné dát ihned obě do jejich klece a nebudou žádné problémy. Pokud jedna činčilka skáče na záda druhé činčilce je to pouze dokazování toho, že jedna z činčilek je výše postavená než druhá a podžizuje si ji. Není to žádné gesto toho že chce samec samičku nebo samička samce.

Pokud si berete dospělé nepříbuzné činčily k jiným dospělým činčilám postupujte takto:

Seznamování:

1.metoda:
Pokud už jednu dospělou činčilu, ať samce či samici, doma máte v nějaké kleci, do které chcete i druhou činčilu, musíte nejdřívě obě činčily dát do vyčištěné a vysušené přepravky. Pokud se činčily začnou hádat, prskat a rvát se, neděste se a rychle s přepravkou zatřeste. Pokud nepřestanou, činčilky oddělte a zkuste to znovu. Pokud přestanou, čekejte. Bude se to ještě několikrát opakovat dokud se obě neuklidní a zvyknou si na vzájemný pach. Celá akce může trvat až několik hodin. Pokud se stále hádají a vypadá to nebezpečně, zkusíme jinou metodu. Pokud je asi hodinu klid bez rvačky, postupujeme dál.
Klec ve které chceme činčilky mít vymyjeme a vysušíme aby zmizel jakýkoliv pach jiného zvířete nebo člověka a nejdříve umístíme samce a za nějakou dobu i samici.

2.metoda:
pokud metoda 1 nefunguje, je potřeba mít doma jinou náhradní klec. Buďto menší klec postavíme do větší nebo je postavíme vedle sebe. Obě musí být vymyté a vysušené. Takto necháme činčilky asi týden každou zvlášť aby se mohli jen očuchávat. Až si na sebe zvyknou,tak je můžeme v klidu vypustit spolu. Pozor na senamování dospělých. Může se stát že pokud na sebe činčilky došáhnou,může jedna druhé pokousat pacičku.

3.metoda:
Když si jedu pro novou činčilku, vezmu do přepravky pro dvě činčilky i tu co mám doma a chci s ní seznámit. obě budou z cesty unavené tak že se ani nepohádají když je dáte k sobě. To ale není stoprocentní. Jsou činčilky které jsou dominantní a jinou činčilku k sobě nepustí. Proto je lepší pro jistotu vzít přepravky dv kdyby se náhodou nesnesly hned napoprvé a pak použít metodu č.2 kdy se seznamují přes klec pomalu. Tuto metodu ale používáme pouze pokud seznamujeme dospělé činčilky stejného či opačného pohlaví. Protože mláďata se snesou vždy když je dáte k sobě doma a nemusí se seznamovat a stresovat cestováním.

Jaké barvy činčilek pořídit:

je vysvětleno v článku barvy činčil.

Na konec trochu vtipu:

 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 adissek adissek | 21. prosince 2008 v 21:09 | Reagovat

je možné skřížit černou činčilu s bílou??

2 Bibi Bibi | 28. prosince 2008 v 15:07 | Reagovat

Ahoj, určitě můžes skřížit černou činčilku s bílou! pokud chceš vědět jaké budou mít mláďátka, tak přejdi na tuto stránku, kde je kalkurátor barvy srsti činčilek. Zadáš si tam barvy rodičů a necháš si je skalkulovat:) : http://www.silverfallchinchilla.com/genetics/ChinCrossCalculator.aspx

Když se ti při jakémkoliv kalkulování objeví přes činčilku křížek s nápisem lethal, znamená to, že by se činčilky nemely spolu křížit,protože by se mohla mláďátka narodit mrtvá,nebo by zemřela matka při porodu.

3 kiki kiki | E-mail | 26. září 2010 v 21:30 | Reagovat

ja jednu mám ale moc bych si chtela poridit i druhou mam holku a chtela bych taky holku a mam činčilu standart muzu dokoupit bilou

4 Bibi - autor Bibi - autor | 26. září 2010 v 21:37 | Reagovat

To je skvělý nápad pořídit činči kamarádku :) Určitě bude šťastná,ale poroz při seznamování! Být tebou tak si pořídím stejně starou samičku jako je ta tvoje. Jak ji seznámit najdeš v této sekci o něco výše. Rozhodně je nikdy nedávej hned k sobě. Pokousali by se k smrti. Činčilky se musí seznamovat pomalu jak samice se samicí tak samice se samcem či samec se samcem!

5 kikik888 kikik888 | E-mail | 28. září 2010 v 11:40 | Reagovat

moc dik :-)

6 Lili Lili | E-mail | 3. března 2012 v 18:53 | Reagovat

Dobrý den můžu se zeptat ? bude lepší vyrobená dřevěná klec v předu s pletivem, nebo koupená ve stejné velikosti skládací klec provedení chrom ? díky

7 Betty Betty | 4. března 2012 v 0:52 | Reagovat

Tak to už je na tobě. Piliny padají ven z obou. V dřevěné kleci musíš mít podklad takový aby nevsákával moč. Chromová má většinou dno plastové, ale činčily jej časem okoušou. činčila hlavně potřebuje dřevěné poličky. Já mám raděj tedy dřevěné klece s pletivem. činčila se tam lépe chytá a  lépe to celé vypadá..

8 Kajča Kajča | E-mail | 20. března 2012 v 13:51 | Reagovat

ahoj já jsem se chtěla zeptat moje starší sestra si pořídila činčili. Vůbec si jich nevšímá a nedává jim vůbec nažrat, já jsem jsi ty činčili tedy přivlastnila a dávám jim pravidelně nažrat a vše co je pro ně dobré, ale přesto ztrácí chlupy, na zádech mají dlouhou cestišku vypadaných chlupů a tak jsem se chtěla zeptat jestli nevíš co s tím děkuji za radu :-D

9 Betty Betty | E-mail | Web | 20. března 2012 v 15:04 | Reagovat

No takové lidi přímo miluju co si pořídí zvíře a pak naněj kašlou. No jesti si ty činčily hodláš nechat, tak by sis o nich měla něco přečíst. Já ti poradím to, že se krmí senem a zelenými peletami. Nic jiného by jíst neměli, jinak jim to ničí vnitřnosti. Chlupy jim vypadávají proto, že žijí ve vlhku. Jestli je máš v teráriu, tak to je příčina vlhkosti. Činčily se musí koupat v písku minimálně jednou za dva dny. To co mají tvoje činčily je plíseň. Dá se vyléčit tak, že jim do písku na koupaní dáš práškový přípravek - fungistop. Dá se koupit ovšem pouze na internetu v e-shopu. Měl by tam být i návod, ale většinou to je kávová lžička prášku do toho písku.

10 franta franta | 8. března 2013 v 8:22 | Reagovat

dobrý den
Moc pěkný web :-) chtěl bych se zeptat jestli může mít činčilka klec ze staré skříně? :-)

11 Betty Betty | 8. března 2013 v 13:30 | Reagovat

Děkujeme :) Ano určitě může, ale pozor, aby se Vám někam neprokousala a aby dřevo nebylo lakované, hlavně zemnitř,ale to by snad být nemělo.

12 franta franta | 8. března 2013 v 20:58 | Reagovat

Děkuji za odpověď :-)

13 Michal Michal | E-mail | 11. prosince 2014 v 1:06 | Reagovat

zdravím mám takový problém chtěl bych činčily naučit nějaké triky ale mám je zatím měsíc jedna to je samička je stará č měsíce a sameček tomu je rok a nějak nechcou jít na pamlsky a tak dávám jim hrozinky sušený banány mrkev a na nic nejdou už si s nimi nevím rady Děkuji za odpovědi :-|  :-|  :-|

14 Nelča Nelča | E-mail | 21. ledna 2015 v 12:43 | Reagovat

Ahoj mám činčilu samečka mám si k němu pořídit samičku? :-)

15 Betty Betty | 3. června 2015 v 10:07 | Reagovat

Michal: za prvé, pokud je máš u sebe, tak si uvědom, že samička je ještě miminko a sameček dospělý ji bude chtít nakrýt a pak může mít samička problémy s porodem. V podstatě je to jako by 30 letý chlap chtěl udělat dítě 13 leté holčičce. Pokud je nemáš u sebe, tak se musí dát k sobě až bude samička dospělá, což je v 7 měsících jejího života. Pokud jde o triky tak činčilka se nic moc triky nenaučí. V chytrosti je podobná veverce. Pokud chceš zvířátko na triky, příště si pořiď potkana nebo králíčka. Ti jsou takoví nejchytřejší. A prosím, omez dávání pamlsků typu banán a rozinky. Nejsou pro činčilu zrovna to nejzdravější. Hlavně krmit senem a granulkami a půjdou na každý pamlsek. :)

16 Betty Betty | 3. června 2015 v 10:09 | Reagovat

Nelča: Osobně bych si k samečkovi na mazlíčka pořídila opět samečka. Pokud budeš mít páreček, bude samička každé 3 měsíce rodit mláďata, takže než jedny dorostou, narodí se další. Z toho pak vznikají ty inzeráty: Daruji činčily, nějaq se nám doma rozmnožily a potřebujeme se jich zbavit :(

17 Anna Lacko Anna Lacko | E-mail | 1. července 2015 v 20:53 | Reagovat

Dobry den, prosim vas o pomoc. mate skusenost s cincilou a zapachom.nasa cincilka ma nieco cez 4 roky a nikdy nezapachala.za posleny mesiac je to ale neznesitelne a aj jej srst je velmi nepekna ( taka ulepena ). aj spravanie sa zmenilo. vzdy bola divoka a chytit sa dala len ked ona chcela. a teraz by bola len na rukach :-? dakujem

18 Betty Betty | 2. července 2015 v 16:29 | Reagovat

Anna Lacko - používáte určitě špatný písek. Písek pro činčily by měl mít béžovou barvu. Pokud má Váš písek barvu bílou, pak nevyčistí srst od mastnoty i  když je prodáván jako písek pro činčily. Kupte raděj písek Sepiolita. Je jeden z nejlepších. Pokud zapáchá ze srsti, je to nečistotou v srsti, nejspíš i špatná podestýlka. Nejlepší jsou hrubé hobliny.

19 Ellen Ellen | 13. října 2015 v 17:31 | Reagovat

Kolik je činčil

20 Nikolka Nikolka | E-mail | 14. března 2016 v 8:42 | Reagovat

dobrý den já mám úplně stejnou činčilu jako vy ! :-D

21 nikolka nikolka | E-mail | 14. března 2016 v 8:43 | Reagovat

[5]: očem tady blábolíš ?

22 Dominika Dominika | E-mail | 27. září 2017 v 20:01 | Reagovat

Ahoj je nutné tu první brát sebou když si jedeme pro druhou :-?

23 Betty Betty | 28. září 2017 v 8:26 | Reagovat

Ahoj, pokud jsou obě dospělé tak ano. Pokud mláďata, tak ne. Pokud je jedno mládě, musí se počkat až dospěje. Seznamovat se musí na neutrálním prostředí jinak se do krve rvou.

24 Ina Ina | E-mail | 1. ledna 2018 v 23:57 | Reagovat

Ahoj,jak naučit činčilu na záchůdek? Děkuji

25 Betty Betty | 2. ledna 2018 v 8:48 | Reagovat

Činčila na záchodek chodí čůrat sama pokud tam má podestýlku. Bobečky nechává všude. Na to se musí zvyknout.

26 Ina Ina | 2. ledna 2018 v 18:03 | Reagovat

[25]: Tak že podestýlku pouze do záchůdku?

27 Betty Betty | 4. ledna 2018 v 9:40 | Reagovat

Ano, pokud má činčila podestýlku všude, do záchodku chodit nebude. Pokud ji bude mít jen v záchodku, bude chodit na záchodek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.