CHOVATELSKÁ STANICE ČINČIL JIHOAMERICKÝCH, KŘEČKŮ SYRSKÝCH A KŘEČÍKů DŽUNGARSKÝCH

Nemoci křečků

27. března 2008 v 2:46 | Betty |  ►KŘEČEK SYRSKÝ
Každého křeček kterého si pořídíte je potřeba dát na 3 týdny do karantény. Proč? Protože většina nemocí má nejdéle takto dlouhou inkubační dobu. Proto pokud křeček i po třech týdnech vypadá zdravě a čile, je nejspíše zdravý :)
Pochopitelně aby byl zdravý, musí mít správnou péči a nesmí být zanedbáván.

Nejčastěji najdeme nemocné křečky ve zverimexech, kam křečky dováží množitelé, kterým na zdraví křečků nezáleží a chovají je často ve špinavých nevhodných podmínkách mezi roztoči a jinými zvířaty. Zdraví křečci se ve zverimexu objeví pouze pokud je tam přinese někdo z bytu, komu se doma rozmnožili nebo má zverimex svoje vlastní odchovy. Dále jsou nemocní křečci právě u množitelů(tedy neseriózních chovatelů), kteří vám většinou neukážou chov ani rodiče, pouze mláďata, která vypadají zdravě, ale často se jim v jiném prostředí ihned rozvine nějaká nemoc. Neseriózní chovatel za zdraví křečka nechce ručit a většinou se vám nebude již nadále ozývat.

Pokud si přinesete křečka od seriózního chovatele, který vám rád ukázal svůj zdravý chov a zdravé rodiče křečka, pak by měla být jistota, že je křeček zdravý. Seriózní chovatel za zdraví křečka ručí. Nemůžeme ovšem svádět vinu onemocnění křečka na chovatele, pokud si onemocnění křečka zaviním sám. Proto je sůležité se chovateli ozvat a pořešit co se stalo a společně to vyřešit.

Jak poznáte, že je křeček nemocný?
Může odmítat potravu. Může schouleně sedět, být unavený a ospalý. Může mít kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst-to je známka průjmu. Z očí nebo z nosu mu může téci. Srst se mu může přestat lesknout. V kožíšku se mu můžou objevit olysalá místa.

Co to znamená karanténa?
karanténa znamená, že křečka dáme do vybavené ubikace, která je mimo chov nebo mimo další zvířata a děti. Pokud křeček do tří týdnů onemocní, držíme ho po dobu léčby v této ubikaci. Pokud zemře, je nutné ubikaci vymýt a vydesinfikovat. Pokud zůstane zdravý, je možno jej i s ubikací umístit do chovu.

Ale i při nejlepší péči může křeček onemocnět. Že je křeček nemocný obvykle poznáte sami svým pozorováním. Všímejte si hlavně toho, jestli neodmítá potravu, není pasivní, unavený a ospalý, nemá kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst, nemá z očí nebo nosu výtok, srst se přestala lesknout, v kožíšku se objevují olysalá místa. Pokud máte jakékoliv obavy, že je váš křeček nemocný, měli byste jej odnést ke zvěrolékaři.. Do té doby se postarejte, aby byl křeček v teple a měl dostatek čerstvé vody

Ještě než začnete hledat nějaké nemoci, zde ještě pár věcí, na které se často někdo ptá.

1) často mi někdo píše, že má křeček problém se srstí, má snad svrab, protože se pořád drbe nebo že je na bocích mokrý nebo má na nich vylysaná místa či dvě černé boule. Mohu vás uklidnit. To co je popsáno jsou pouze křeččí pachové žlázy. Křeček syrský je má na bocích, jsou černé ve vellikosti znamínka a křeček se s nimi v nové kleci otírá o předměty, aby si je označkoval, škrábe si je, aby pach rozšířil a pak má srst okolo mokrou nebo vylysanou. Není to nemoc, jen má křeček nejspíš až moc pečlivě umývanou klec a to ho nutí si ji stále značkovat

2) to co má sameček křečka u zadečku nejsou nádory, je to jen znak, že je to sameček, jsou to tedy kulky.

3) někteří křečkové často pískají či dělají jiné zvuky ze spánku. Nemusíte se bát, křečci to prostě někdy dělají asi tak jako lidi chrápou. Není to žádná nemoc.

Příznaky

Kýchání , podrážděné oči a nos ze kterého teče:

Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu nebude do druhého dne lépe, odneste ho ke zvěrolékaři, aby zjistil na co má křeček alergii nebo podá léky na nachlazení.
Oči křečka jsou velmi těkavé, většinu času však budou zavřené. Budou vypadat mdle a zamračeně. Tento problém může být způsoben zraněním nebo infekcí. Je zapotřebí držet křečka v tmavé místnosti a poradit se s veterinářem. Pokud křečkovi z oka teče, je možné že mu do oka nafoukalo nebo se mu do oka dostal kousek piliny. Prohlédněte víčka, jestli tam není nějaká nečistota a nakapejte křečkovi opthalmo-septonex kapky, na noc opthalmo-septonex antibiotickou mastičku. Dává se na noc protože by do oka nemělo jít zároveň ostré sluneční světlo. Do dvou dnů, by mělo být oko již otevřené a skoro v pořádku.

Zápal plic:

Při tomto onemocnění se křeček bude třást a bude se mu těžce dýchat. Může dojít ke ztrátě váhy a velmi letargickému chování. Jestliže má váš křeček tyto příznaky, je potřeba zajistit mu v kleci teplo a navštívit veterináře, který proti infekci předepíše antibiotika.


Srst kolem ocasu je velmi špinavá a vlhká neboli Wet tail:

Váš křeček má asi průjem. Možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo jako něco slakého nebo slaného, ale může to být také první známka vážné infekční nemoci na kterou může křeček zemřít, takže raději odneste křečka ke zvěrolékaři, který určí diagnózu a podá křečkovi případně antibiotika, která normálně nekoupíte a ani sami nenadávkujete, pouze u zvěrolékaře..


Olysalá místa v kožíšku, křeček se neustále škrábe, má oděrky v srsti:

Může to být stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa neustále škrábe, mohou to být roztoči, nejčastěji blechy nebo svrab. Veterinář vám jistě dá přípravek, který vašemu křečkovi pomůže. Na blechy můžete také použít pudrový prášek BOLFO na psi a kočky a křečka lehce zapudrovat. Pokud se křeček stále škrábe, pak je potřeba podat nějaké léky u veterináře proti svrabu.
Pokud má křeček problém se sluchem, může ztrácet rovnováhu, škrábat se neustále kolem uší a v uších a třást hlavičkou. Taková nemoc je způsobena parazity nebo ušní infekcí. Na postupu léčby se domluvte se svým veterinářem.

Svrab

Svrab je vážný problém, který způsobují roztoče. Jedná se o velmi nakažlivou nemoc, kterou mohou přenášet jiní nakažení křečci nebo seno obsahující roztoče. Příznakem je časté škrábání křečka (především okolo uší), suchá, loupavá kůže a viditelná ztráta srsti (zejména v oblasti zad). Okolo uší, nosu a genitálií se mohou objevovat stroupky. Je potřeba křečka oddělit od ostatních a klec důkladně vydezinfikovat speciálním dezinfekčním prostředkem určeným pro klece malých zvířat. Z klece by se mělo odstranit seno a nahradit je papírovým stelivem. Dále je potřeba vyhledat veterináře, který odebere malou část postižené kůže, a pozná tak, zda se skutečně jedná o svrab.


Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči:

Vašemu křečkovi určitě něco uvízlo v lícním váčku. Odneste ho k veterináři, pouze on má nástroje k vytažení předmětu a udělá to tak aby to křečkovi neublížilo.


Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý, ale má otevřené oči:

křeček je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněn. Když ho necháte na klidném, tmavém místě, měl by se celkem brzo vzpamatovat. Když ne, musíte ho donést ke zvěrolékaři, ale často už může být pozdě.


Říznutí:

Křeček se o něco ostrého pořezal. Přidejte kapku antiseptika(poznáte jej tak, že má většinou tmavě hnědou barvu) třeba BETADINU a jemně ránu vydesinfikujte. Když místo zčervená a tím se zanítí, odneste křečka ke zvěrolékaři, který mu podá lék. Antiseptikum neboli desinfekci nikdy nelijte na ústa či oči ani do úst nebo do ucha či na řitní otvor - můžete tím křečka zabít. Používá se pouze zvenku.


Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné otoky, nádory:

Pokud se rychle zvětšují, může jít o hnisavý absces, který se vytvořil třeba po říznutí nebo škrábnutí a nevydesinfikování místa. Veterinář jej chirurgickým nožem rozřízne, vymačká hnis a vydesinfikuje.
Velmi pomalé zvětšování otoku, který je na ohmat tvrdý jako kulička znamená především u starších hlodavců, že jde o zhoubný nádor, o rakovinu. Ušetřete křečka bolesti a utrpení a nechte ho u veterináře uspat.

Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné malé tvrdé nádory, které mizejí a znovu se objevují či je vidět krupička velikosti antiperlí:

křeček má onemocnění HaPV - Hamster polyoma virus. Onemocnění je nádorové. Není nebezpečné pro člověka, ale je nakažlivé pro křečky. Lehce se přenese na celý chov přes věci či ruce. Onemocnění je smrtelné tak jako rakovina a bohužel bez patřičných prostředků se velmi rychle šíří. Proto je důležité takového křečka nechat uspat a všechny omyvatelné věci po něm omýt nemocničními prostředky, které zabraňují přenosu HIV - obalených virů a pak je nechat rok stát mimo chov. Neomyvatlné věci vyhodit! Pokud byl u křečka jiný křeček a nebo to byla samička a jsou po ní mláďata, všichni tito jsou určitě nakažení, proto je potřeba nechat uspat všechny tyto křečky a stejně tak všechny jejich věci a ubikace očistit a odstavit tak jako u toho prvního. Je to důležité aby se virus dál nešířil!!! Na toto onemocnění není lék a všichni nakažení křečci brzo umírají.


Problémy se zuby, křeček má dlouhé zuby, slintá a nemůže dobře jíst:

Pokud si křeček nemůže pravidelně obrušovat zuby, tedy nemá v ubikaci nic dřevěného ani hlodací minerální kámen (ne solný!) mohou mu zuby přerůst a křeček nebude moci jíst. Při zanedbání přerůstání může způsobit deformace čelisti. Ta bohužel není léčitelná. Přerostlé zuby se dají nechat obrousit veterinárním lékařem.Pak je ovšem potřeba křečkovi podávat léky proti bolesti a zajistit mu hlodání, jinak zuby přerostou znovu a musí se znovu obrousit.
Občas se mohou hlodáky nedopatřením také zlomit, pokud však budou mít křečci dostatečnou dávku minerálních látek, rychle narostou.


Zánět mozkových blan:

Toto onemocnění postihuje křečky do věku tří měsíců. Nemoc je nebezpečná hlavně pro těhotné ženy, neboť hrozí poškození plodu. Pokud křečka máte doma již delší dobu a vypadá zdravě a čile, není možnost aby se touto nemocí znenadání nakazil.

Zaklínění lícních váčků:

Příznakem tohoto onemocnění bývá oteklý lícní váček. Ten může být způsoben načechraným stelivem, které se zachytilo ve váčku. Zkontrolujte křečkovi tlamičku a vytáhněte z ní vše, co se tam mohlo zachytit, pokud nechcete křečkovi ublížit, zajděte k veterináři a ten křečkovi stelivo vytáhne.

Dehydratace:

Křeček má mokrá ústa od slyn, je malátný a špatně dýchá. Může to být způsobené stresem, horkem nebo špatnou vodou v napáječce. Při dehydrataci je nutné dát křečkovi ne moc studenou vodu a pokud má klec na místě, kde je horko, musíte ji přemístit na chladnější místo. Studenou vodou by křeček mohl dostat plicní šok a zemřít. Nic nezkazíte konzultací s veterinářem.

POKUD MÁTE NEMOCNÉHO KŘEČKA:

- BĚŽTE S NÍM K VETERINÁŘI!
- RODIČE MAJÍ POVINNOST ZAPLATIT ZVÍŘETI VETERINÁRNÍ PÉČI KDYŽ JEJ POŘÍDILI!!!!!! Zvíře není věc, ale živý tvor a má právo na život stejně jako lidi a děti!
 

24 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.