CHOVATELSKÁ STANICE ČINČIL JIHOAMERICKÝCH, KŘEČKŮ SYRSKÝCH A KŘEČÍKů DŽUNGARSKÝCH

Myš

27. března 2008 v 3:25

Myš domácí


Myši jsou drobní hlodavci z čeledi myšovitých. Jejich nejznámějším zástupcem je rozšířená myš domácí - na jedné straně důležitý modelový organismus a oblíbené domácí zvířátko, na straně druhé hospodářský škůdce, vysoce nežádoucí nájemník v domě i hospodářských budovách.
Myš domácí (Mus musculus), dříve obývala stepní a polopouštní oblasti Eurasie a severní Afriky, ale jako synantropní (tj.na člověka vázaný, ale divoce žijící druh) se rozšířila po celém světě. Dnes obývají myši domácí celý svět a díky své přizpůsobivosti, plodnosti a všežravosti vydrží i v extrémních podmínkách. Šlechtěním myši vznikli laboratorní myši bílé formy a dlouhodobá domestikace dala vzniknou přibližně 300 mutacím s nejrůznějším vybarvením i kvalitou srsti.
Myši jsou aktivní, podnikavá a především nesmírně zvědavá zvířata. Ve dne jsou klidnější a hodně spí, zatímco navečer a v noci se jejich aktivita stupňuje. Myši jsou maximálně obratní šplhavci a většina také skvěle skáče. Hmotnost se pohybuje od 20 do 90 gramů ( samci jsou těžší), normální teplota těla je 37,1 °C , počet vrhů za rok 8-12. Žije po dobu 2 - 3 let.
Pokud se rozhodnete chovat myšky, měli byste vědět několik rad. V první řadě si nekupujte myš jen jednu, jsou to společenská a hravá zvířatka a samotným by bylo smutno. Takže první rada je: dvě nebo více myšek. Další věc, kterou byste měli mít napaměti, je že samci více zapáchají a více samečků pospolu, by mohlo mezi sebou bojovat. Proto druhá rada zní: pořizujte si samičky. Další rady zní: nemnožte zbytečně své myší miláčky. Pokud se rozhodnete pro chov, rozmyslete si, jestli můžete svým svěřencům poskytnou prostor a to i v případě, že by měli mladé, nebo tyto mladé dát na odbyt svým přátelům.

Myš barevná

Tělesné rozměry Myši barevné

Délka těla: 7-10cm Délka ocasu: 10cm Hmotnost: 9-25g

Výskyt Myši barevné

V Evropě obývá východní polovinu kontinentu po Skandinávii, Dánsko, Rakousko a Slovinsko, zavlečená populace žije i na Islandu

Způsob života Myši barevné

Jsou to aktivní, podnikavá a především nesmírně zvědavá zvířata. Ve dne jsou klidnější a hodně spí, zatímco navečer a v noci se jejich aktivita stupňuje. Obratně umí šplhat a většina také skvěle skáče. Žijí v široké různorodosti skrytých míst, které jsou blízko potravinových zdrojů. Dožívají se 1,5 až 3 let.

Způsob obživy Myši barevné

Tito hlodavci jsou velmi skromní a sežerou skoro všechno poživatelné, když na to přijdou. Dávají přednost potravě, která pro ně není určená a také jim nesvědčí. Kromě semen a obilných zrnin mají také rádi ovoce a zeleninu. Nepohrdnou ani kouskem masa nebo živým hmyzem.

Chov Myši barevné

Pro jednu, dvě myši by měla být klec asi 40 cm dlouhá, 30 cm široká a 25 cm vysoká. Samozřejmě čím větší, tím lepší. Myší obydlí by nemělo být příliš blízko topení, nejlépe se cítí při pokojové teplotě a nejzdravější jsou při teplotě 18 až 20 °C. Vodu lze podávat v misce nebo napáječkou. Myši potřebují bezpečné místo pro svůj spánek a odpočinek. Vhodná je proto například papírová krabička, kterou v případě zničení snadno nahradíte. Nebo můžete koupit menší cihlový květináč, který není tak drahý jako dřevěné domečky, nenasáknou močí a nerozkoušou je. Pevně uchycené větvičky ovocných stromů poslouží jako skvělá prolézačka. Na dno ubikaace jim nabídněte různé papírové ruličky nebo krabičky.

Rozmnožování Myši barevné

Pohlavní dospělosti dosahují kolem 2 měsíců života. Samice je březí 19 - 21 dnů, poté přivede na svět 4 až 12 mláďat, která jsou holá a slepá. Během tří dnů jim začne růst srst a po 14 dnech začínají vidět a samostatně jíst.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 :) :) | 13. února 2012 v 15:30 | Reagovat

:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.