CHOVATELSKÁ STANICE ČINČIL JIHOAMERICKÝCH, KŘEČKŮ SYRSKÝCH A KŘEČÍKů DŽUNGARSKÝCH

Krmení myší

27. března 2008 v 3:24 | Betty
Myši jsou velice skromné a sežerou skoro všechno poživatelné, když na to přijdou. Dávají přednost potravě, která pro ně není určená a také jim nesvědčí, např. tučným věcem, jako jsou uzeniny, sýry nebo olejnatá semínka. Takové potraviny jim však škodí, protože po nich tloustnou nebo i onemocní. Špatná nebo jednostranná výživa se může projevit nedostatkem vitamínů, jímž myši často trpí.
Přirozenou potravou pro myši jsou různá škrobovitá zrna, jako obilky obilí, trávy, prosa a rýže. Proto by měla také být hlavní součástí myšího krmiva. Jako další základní krmivo je starý chléb,housky a rohlíky, jsou-li dostatečně ztvrdlé a usušené, fungují zároveň i jako výborný prostředek k péči o zuby.
Kdo chová myši ve větším množství, tomu jsou většinou doopručovány tzv. pelety - krmivo v lisované formě. Obsahují všechny živiny, vitamíny, minerální látky a stopové prvky v optimálním složení pro myši.
Kromě semen a obilných zrn má myš ráda i trochu zeleného krmiva, jako je stébla trávy (ne mokré), které nesežere moc, nýbrž po myším způsobu, hlávkový salát štěrbák, růžičkovou kapustu, pampeličkové listy a kokošku pastuší tobolku. Dále mají rády mrkev, jablka, hrušky, hroznové víno, salátové okurky, vařené brambory, jahody, maliny, fíky (sušené i čerstvé), datle a rozinky. Zelené krmivo představuje důležitý doplněk výživy myši, musí však být vždycky čerstvé, čisté a suché. I seno je vhodnou složkou krmiva. Myš ho však sežere málo a ze zbytku si staví hnízdo v domečku.
Myš žere převážně škrobovité zrní, trochu olejnatých semen, ale i trochu živočišné stravy. Divoce žijící myš občas pozře housenku, červa a možná i pavouka, nevydávají se ale na lov hmyzu. Kojící samičky občas dostávají na živočišnou potravu velkou chuť. Potřebují tuto stravu bohatou na bílkoviny k větší produkci mléka. Vezmou si tedy z ruky trochu mletého hovězího masa, kousek měkkého sýra nebo moučného červa a s požitkem takový pamlsek vychutnají. Může to být i kousíček vařeného kuřete, hovězího srdce nebo jiného libového masa. Nikdy nedávejte myši maso příliš kořeněné nebo slané. Také nesmí chybět kousek natvrdo uvařeného žloutku nebo kousíček špeku. Obojí má vysoký obsah tuku, ale v malinkém množství je to pro myši zdravé. Sušené garnáty, používaná strava například pro želvy, slepice se nedoporučuje, protože obsahuje příliš vysokou dávku bílkovin, která může víc ublížit. Jako živočišnou stravu můžete dávat jednu psí granuli na myš jednou za týden. Nejlépe nejmasitější granule s nízkým obsahem tuku.
Krmná dávka by měla být cca 6 g, což je asi 1 zarovnaná polévková lžíce. Je-li miska prázdná a nikde není nic rozházeného, může být krmná dávka i 8 - 10 g krmiva. Pokud v misce však něco zbývá, je dobré dávku spíš snížit. Tímto omezíme možnost obezity myší. Myši oceňují pravidelný režim. Krmte je proto vždy ve stejnou dobu, nejlépe večer nebo ráno. Zvyknou si na tuto dobu a už Vás budou netrpělivě očekávat. Myš moc nepije, ale stále potřebuje mít k vodě přístup, která by měla být také čerstvá, čili často měněná. Nejlépe každý den. Nejlépe použít malou napáječku s kovovým pítkem. Myši jsou ale citlivé na chlor ve vodě a jiné látky, tak je nejlepší podávat odstátou převařenou vodu.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 sdfg sdfg | Web | 17. dubna 2010 v 19:09 | Reagovat

skvělí článek, děkuju, moc mi pomohl :)

2 jarusha jarusha | 2. června 2010 v 17:00 | Reagovat

též jsem tu našla vše, co jsem potřebovala.. dííky =)

3 Cohen Cohen | E-mail | 21. března 2011 v 22:03 | Reagovat

Ahojte před 12 lety jsem choval myši po 6 let ted mi už nikdo nebrání mel jsem jich v oběhu asi tak 45 z toho najednou jich bylo nejvíc 24 v 1 akvárku - Miluju myšky a vrátim se k nim ale max tak 5 a samiček.Jen jsem měl jednu zvláštní myš jmenovala se Jerry byla to prý APENINSKÁ HNEDA - byla taková zlatá nemuzu ji nikde sehnat nevi nekdo tu odrudu?dík za vše a za neuvěřitelně super článek Autor má muj obdiv

4 Eduard Nud Eduard Nud | 11. října 2014 v 12:58 | Reagovat

K nám do bytu se naučila chodit jedna malá myška, i když nevím, jestli je jenom jedna. Kroužkovanou ji nemám a podle čumáčku to nepoznám. Zkoušel jsem ji chytit, podotýkám do pastičky klícky, ne, abych ji chytil, ale aby si na mne zvykla. Marně, ostatně jsem si přečetl, že na myš se musí vlídně a u nás tomu ta atmosféra nikdy moc neodpovídala. A tak, abych si ji trochu koupil, zkusil jsem ji trochu krmit. Láska prochází žaludkem. Zkoušel jsem to se zbytky od oběda, ale ne moc, tak dva tři malé kousky co zrovna zbude. Já ji totiž jenom krmím, já ji neživím. Ostatně po takových porcích by nejspíše trpěla mentální anorexií. No. Ona ze začátku vždycky baští dobře a všechno zbaští, ale během času už méně. Jak jsem se dočetl, asi proto, že jí to přece jenom škodí. Nejlépe se uchytily lentilky. Mají několik výhod. Jednak se nekazí a vydrží dost dlouho, jednak je myška papá o hodně více, než ty zbytky, a to je asi tak vše. To ji raději budu ty lentilky kupovat častěji, než vyhazovat ty kousky, co by už nežralo ani prase. No řekněte, kdybych krmil takového bernardýna Bohouše, tak by mě to přišlo o hodně dráž. No ne?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.